پنجشنبه، اردیبهشت ۲۶، ۱۳۹۲

تقلب بزرگ، این بار: سعید جلیلی

بزرگترین چالش فعلی نظام موضوع هسته‌ای و تحریم‌های مبنی بر آن است. حتا مشکلات اقتصادی با حل این موضوع و برداشتن یا کم‌شدن تحریمها قابل کنترل هستند. با این حساب بیت و سپاه اجازه نمی‌دهد که موضوعی با این حساسیت و افتخار حل مشکلات مربوط به آن به کسی به غیر از شخصی که صددرصد مورد اطمینان است برسد.

جان کری رسماً اعلام کرد که تا انتخابات ایران صبر می‌کنیم و اقدامات جدیدی را شروع نمی‌کنیم. واضح است که در دولت بعدی این مشکل حل می‌شود، و البته مهم است با کدام رئیس دولت.

فعلاً این موضوع به وسیله‌ی سعید جلیلی و با هماهنگی کامل با خامنه‌ای و سپاه پیگیری می‌شود. با این که جلیلی حکم دبیری خود را از احمدی‌نژاد گرفته، در دو سال گذشته دولت و رئیس‌جمهور از جریان اصلی مذاکرات کنار گذاشته شده‌اند و عملاً دور زنده شده‌اند. نقل‌قولی می‌گوید در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت، وقتی نماینده‌ی تیم مذاکره‌کننده گزارش خود از یکی از نوبتهای کاری با ۵+۱ را ارئه می‌دهد، هاشمی رو به احمدی‌نژاد چیزی می‌پرسد با این مضمون که ارزیابی و هماهنگی شما با این گزارش چیست، که با پاسخ سرد و حتا مسخره‌آمیز احمدی‌نژاد مواجه می‌شود. به هر صورت، فارغ از صحت و سقم این نقل‌قولها، چیزی که به عیان مشاهده می‌شود کنار گذاشته‌شدن دولت از موضوع هسته‌ای و توافقات مربوط به آن است.

با این حساب از همین الان ماشین تقلب سالهای ۸۴ و ۸۸ به راه افتاه تا جلیلی از صندوق بیرون بیاید. جالب اینکه قاعدتاً غرب هم باید از آمدن یک رئیس‌جمهور که قرار است افتخار حل موضوع هسته‌ای به نامش ثبت شود راضی باشد. برای غرب حل کم دردسر موضوع مهم است. حتا ایرانیان داخل و خارج که حل موضوع هسته‌ای به هر قیمت را به سود ایران می‌دانند باید از آمدن «سعید جلیلی امین بیت» خوشحال باشند. البته من خودم جزء این دسته نیستم (منظورم «حل به هر قیمت»).

احمدی‌نژاد، با استفاده از تفرقه‌ی اصلاح‌طلبان و با عنوان شهردار مردمی و خاکی تهران، با پرچم مبارزه با فساد و کمی هُل توانست در سال ۸۴ پیروز شود. در سال ۸۸ که خودش مجری بود و هر چه خواست اعلام کرد. البته این بار کار ماشین تقلب خیلی سخت است. اما جلیلی فقط در بعضی مذاکرات رسمی حاضر شده، و کارش با این چیزها راست نمی‌شود. این بار ماشین تقلب باید ابتدا اصولگرایان را وادار به اجماع کند. سپس نوبت «حلقه‌های صالحین» و اردوهای بسیج است که به میدان بیایند. بقیه‌اش هم می‌شود ۱۰-۱۵ میلیون اضافه و کم کردن رای.

هم احمدی‌نژاد و هم هاشمی کار سختی در پیش دارند. اگر جای احمد‌ی‌نژاد بودم همین امروز جلیلی را عزل می‌کردم.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر